22mm 12 Volt Push Button 5A 1no1nc Momentary IP65 Class Good Quality Illuminated Button with Ring and Power Logo
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Protection: | Durable, Waterproof, Dust-Proof |
| Feature: | Mechanical |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- IB22E-P11F-E-P
- Wiring
- Pin Terminal
- Principle
- Resistive
- Application
- Home Appliance, Electronics, Lighting, Industrial, Apartment/Villa, Hotel, Home
- Type
- Composite
- Number of Switch
- Double Control Switch
- Structure
- Power Built-in Type
- Usage
- Control Button, Start Button, Reset Button, Change-over Switch, Control Switch
- Kind
- Double-pole on-off Switch
- Contact Type
- Type c Contact
- Detection Method
- Correlation Type
- Brand
- Abilkeen
- Certification
- ISO9001, CE
- Mounting Hole Size
- 22mm
- Operation Type
- Momentary
- Switch Combination
- 1no1nc
- Head Type
- Flat Head
- Terminal Type
- Pin Terminals
- Enclosure Material
- Stainless Steel
- Connector Customized
- Acceptable
- Switch Rating
- 5A
- Transport Package
- Neutral Packing
- Specification
- Push Button Switch Momentary
- Trademark
- ABILKEEN
- Origin
- China
- HS Code
- 8536500000
- Production Capacity
- 50000PCS/Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 3.00cm * 3.00cm * 3.00cm
- Package Gross Weight
- 0.030kg
Product Description
| 22mm 12 Volt Push Button 5A 1NO1NC Momentary IP65 Class Good Quality Illuminated Button With Ring And Power Logo |



- Pin terminals latching button 22mm with IP65 & IK10 protection: waterproof and rustproof, can be used in wet or dusty environment
- Push button latching switch operation type: Latching
- Latching switches mounting hole: 22mm; Rated current and voltage: 3A / 250VAC.
- 22mm push button terminal type: Pin terminal. Make it easy to install and disassembling.
Product description
- Pattern Name: Flat Head
- Description:
Notes:
1.These switches come with a rubber O-ring which makes them splash resistant but they can NOT be submerged in the water.
2.Please allow 1-3mm error due to manual measurement. Thanks for your understanding.
3.We are committed to provide our customers with good products and excellent after-sales service. Should you have any problem, please feel free to contact us. We will solve all problems for you.
| Product Name | Push Button Switch |
| Model | IB22E-P11F-E-P |
| Mounting Hole | 22mm |
| Operation Type | Momentary |
| Switch Combination | 1NO1NC |
| Actuator Shape | Flat Head |
| IP Class | IP65 |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Delivery Days | 1-7 days |
| Contact Resistance | 50 mΩ max |
| Insulation Resistance | 1000MΩ Min |
| Dielectric Intensity | 2000VAC |
| Operating Temperature | -20°C ~+55°C |
| Accessories | Nut, Rubber Waterproof O-ring |
| Wiring Harness | Click here HARNESS and choose item No.: IB22E Harness |
| What You Get | 1X Push button switch: 22mm, Momentary |






Q1. What is your terms of packing? IP67 waterproof push button switch
A: Generally, we pack our goods in neutral white boxes and brown cartons. If you have legally registered patent, we can pack the goods in your branded boxes after getting your authorization letters.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CFR, CIF, DDU.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 3 to 10 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Q5. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q6. What is your sample policy?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q7. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery
Q8: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Q9: What is Momentary function?
A: When you push switch and then move your finger, the actuator will back to the original position.
Q10: What is Latching function?
A: When you press the button, it will be ON and keeps locked until you press again, it will return to original position.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Waterproof Push Button Switch
- 19mm Diameter
- 22mm 12 Volt Push Button 5A 1no1nc Momentary IP65 Class Good Quality Illuminated Button with Ring and Power Logo