25mm Waterproof Momentary Ring Light 1no1nc Flat Head Metal Push Button Switch
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Protection: | Durable, Waterproof, Dust-Proof |
| Feature: | Mechanical |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- IB25E2-P11F-E
- Wiring
- Pin Terminal
- Principle
- Resistive
- Application
- Home Appliance, Electronics, Lighting, Industrial, Apartment/Villa, Hotel, Home
- Type
- Normal Open
- Number of Switch
- Single Control Switch
- Structure
- Power Built-in Type
- Usage
- Control Button, Start Button, Reset Button, Change-over Switch, Control Switch
- Kind
- Single-pole on-off Switch
- Contact Type
- 1no1nc
- Detection Method
- Correlation Type
- Brand
- Abilkeen
- Certification
- ISO9001, CE
- Mounting Hole Size
- 25mm
- Operation Type
- Momentary
- Switch Combination
- 1no1nc
- Head Type
- Flat Head
- Terminal Type
- Pin Terminal
- Connector Customized
- Acceptable
- Switch Rating
- 5A
- Transport Package
- Neutral Packing
- Specification
- 25mm Push Button Switch
- Trademark
- ABILKEEN
- Origin
- China
- HS Code
- 8536500000
- Production Capacity
- 50000PCS/Day
Product Description




Product Description:
- Momentary metal push button switch
- Switch rating: 5A/250V
- Mounting Cut Hole: 25mm
- Terminal Type: Pin Terminal
- Operation Type: Momentary
- This switch can be used for circuit control in electromagnetic starter, contactor, relay and other electric circuits.
| Product Name | Push Button Switch |
| Model | IB25E2-P11F-E |
| Mounting Hole | 25mm |
| Operation Type | Momentary |
| Switch Combination | 1NO1NC |
| Head Type | Flat round head |
| Terminal type | Pin Terminal |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Delivery Days | 1-7 days |
| Contact Resistance | 50 mΩ max |
| Insulation Resistance | 1000MΩ Min |
| Dielectric Intensity | 2000VAC |
| Operating Temperature | -20°C ~+55°C |
| Customized symbol | Acceptable and with fast shipping |
| Accessories | Nut, Rubber waterproof O-ring |
| What You Get | 1X Push button switch: 25mm, Flat, Pin terminal, Momentary |






Q1. What is your terms of packing?
A: Generally, we pack our goods in neutral white boxes and brown cartons. If you have legally registered patent, we can pack the goods in your branded boxes after getting your authorization letters.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CFR, CIF, DDU.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 3 to 10 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Q5. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q6. What is your Push Button sample policy?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q7. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery
Q8: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Q9: What is Push Button Momentary function?
A: When you push switch and then move your finger, the actuator will back to the original position.
Q10: What is Push Button Latching function?
A: When you press the button, it will be ON and keeps locked until you press again, it will return to original position.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Waterproof Push Button Switch
- 25mm Diameter
- 25mm Waterproof Momentary Ring Light 1no1nc Flat Head Metal Push Button Switch
Related Categories
Hot Searches
- Push Button Factories
- Switch Button Factories
- Button Light Factories
- Push Button Switch Factories
- Electric Push Button Switch
- Push Button Power Switch
- Limit Push Button Switch
- Mechanical Push Button Switch
- Push Button Switch Rotary
- Top 10 Push Button
- Push Button Trends
- Momentary 25mm Push Button Switch Bulkbuy