Latching Metal Blue LED 12V Push Button Switch with Power Symbol
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Protection: | Durable, Waterproof, Dust-Proof |
| Feature: | Mechanical |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- IB40S-P11Z-E*/S
- Wiring
- Solder Terminal
- Principle
- Resistive
- Application
- Home Appliance, Electronics, Lighting, Industrial, Apartment/Villa, Hotel, Home
- Type
- Composite
- Number of Switch
- Double Control Switch
- Structure
- Power Built-in Type
- Usage
- Control Button, Start Button, Reset Button, Change-over Switch, Control Switch
- Kind
- Double-pole on-off Switch
- Contact Type
- Type c Contact
- Detection Method
- Correlation Type
- Brand
- Abilkeen
- Certification
- ISO9001, CE
- Mounting Hole Size
- 40mm
- Operation Type
- Latching
- Switch Combination
- 1no1nc
- Head Type
- Flat Head
- Terminal Type
- 6 Pin Terminal
- Enclosure Material
- Stainless Steel
- Connector Customized
- Acceptable
- Switch Rating
- 5A
- Illuminated Type
- Ring LED and Power Symbol
- LED Color
- Blue (or Red, Green, Yellow, White, Orange)
- LED Voltage
- 12V (or 3V/5V/24V/110V/220V/Others)
- Transport Package
- Neutral Packing
- Specification
- 12V Push Button Switch
- Trademark
- ABILKEEN
- Origin
- China
- HS Code
- 8536500000
- Production Capacity
- 50000PCS/Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 3.00cm * 3.00cm * 3.00cm
- Package Gross Weight
- 0.030kg
Product Description
- LED voltage: 15mA, AC / DC 12V (blue LED light); switch rating: 5A / 250VAC, 5A / 30VDC
- Latch switch: press, ON; press again to close. Contact configuration: 1NO1NC
- Self-locking switch, press the button switch to work; press the button again to switch to stop working.
- Depending on your wiring method, it is always on or only when the switch is in the on mode.
- Suitable for electromagnetic starters, relays, doorbells, horn push button switches, PC power switches or any circuit control
Product specifications:
Housing material: Stainless steel
Mounting hole size: 40mm
Switch combination: 1NO1NC
Operation type: lock button switch / self-locking [press - open, press again - close
With the wire connector, you don't need to solder the terminals, making it easy to save the solder to the switch and possibly melting it. You can replace the switch at any time by simply unplugging the switch from the socket.
Turn it on or only when the switch is in the on mode, depending on how you wire it.
| Product Name | Push Button Switch |
| Model | IB40S-P11Z-E*/S |
| Mounting Hole | 40mm |
| Operation Type | Latching( Maintain) |
| Switch Combination | 1NO1NC |
| Actuator Shape | Flat Head |
| Terminal type | 6 Pin Terminals |
| Illuminated or not | Yes |
| Led Voltage | 12V (or 3V/5V/24V/110V/220V/others) |
| Led Color | Blue (Or Red, Green, Yellow,White,Orange) |
| Illuminated Type | Ring LED and Power Symbol |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Delivery Days | 1-7 days |
| Contact Resistance | 50 mΩ max |
| Insulation Resistance | 1000MΩ Min |
| Dielectric Intensity | 2000VAC |
| Operating Temperature | -20°C ~+55°C |
| Customized symbol, colored housing or Connector | Acceptable and with fast shipping |
| Accessories | Nut, Rubber Waterproof O-ring |
| Wiring Harness | Click here HARNESS and choose item No.: IB40S Harness And Choose IB40S-H5 |
| What You Get | 1X Push button switch: 40mm, Ring LED and Power Symbol Flat head, Latching, Stainless steel |
- What Led Color? 2. What Led Voltage?






Q1. What is your terms of packing? IP67 waterproof push button switch
A: Generally, we pack our goods in neutral white boxes and brown cartons. If you have legally registered patent, we can pack the goods in your branded boxes after getting your authorization letters.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CFR, CIF, DDU.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 3 to 10 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Q5. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q6. What is your sample policy?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q7. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery
Q8: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Q9: What is Momentary function?
A: When you push switch and then move your finger, the actuator will back to the original position.
Q10: What is Latching function?
A: When you press the button, it will be ON and keeps locked until you press again, it will return to original position.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Waterproof Push Button Switch
- 28-40mm Diameter
- Latching Metal Blue LED 12V Push Button Switch with Power Symbol