|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Electrical Appliance, Machinery, Digital Products, Vehicle, Toys |
| Standard: | Standard |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


· Material: Plastic, Metal.
· Rocker switch supports 10A/125VAC 6A/250VAC decent current.
· 100% Brand New and High Quality.
· Anti-corrosion & anti-acid.
· Perfect for Industrial and Automotive
· Easy Installation Auto Rocker Switch - Easy to implement into all kinds of electronics projects, just drill a hold the right size and it slides straight in.This inexpensive rocker switches are always good to have around.
· Widely used for various kinds of electrical products, instrument, car, boat, household appliances such as lights, water dispenser, treadmill, coffee pot, speaker, electric car, motorcycle, TV, massage machine etc
| Kcd1 Hot Sale Round Rocker Switch On Off 2 Position 2 Pin Illuminate Red Rocker Switch |
| PRODUCT TYPE | IP65 Waterproof Rocker switch |
| RATING: | 6-30A 15A,250V/ 20A,125V |
| MECHANICAL LIFE: | >50000 CYCLES |
| ELECTRICAL LIFE: | >10000 CYCLES |
| WITHSTAND VOLTAGE: | >1500VAC/1 MINUTE |
| AMBIENT TEMPERATURE: | -10°C~+85°C |
| STORAGE TEMPERATURE: | -25°C~+85°C |






